PKI портал > PKI Документация > Windows > Adobe Reader > Настройки на Adobe Reader за поставяне на цифров (електронен) подпис върху PDF документи

Средно време за изпълнение на инструкциите от начинаещ потребител: ~ 15 минути

2. Извършване на настройките

Преди да започнете изпълнението на инструкциите по-долу се убедете, че:

Продължете с инструкциите по-долу само и единствено, ако и двете условия посочени по-горе са изпълнени. В противен случай няма да постигнете никакъв резултат.

Ако не сте сигурни дали имате файла със сертификата (този с разширение *.p12) се обърнете към екипа за поддръжка (виж "Помощ" най-долу).

2. Извършване на настройките

Извършете двата типа настройки, които са показани по-долу, една след друга без да прескачате нито една инструкция:

• Настройка 1: регистриране на потребителския подписващ X.509 сертификат, като средство за подписване на PDF документи:

Стартирайте Adobe Reader като текущ потребител (без да избирате каквито и да са допълнителни стартови опции като "Run As Administrator"). В лентата с менюта натиснете върху "Menu" (1) и от списъка, който ще се появи, изберете "Preferences" (2):

В прозореца на "Preferences", натиснете вляво върху "Signatures" (1) и след това натиснете бутона "More..." (2) в секция "Identities & Trusted Certificates" (намира се в дясното поле на прозореца):

В новия прозорец, който ще се отвори, натиснете върху "Digital IDs" (1), ако то не е избрано по подразбиране, след това върху "Digital ID Files" (2) и накрая върху "Attach File":

Ще се отвори прозореца на файловия мениджър, в който трябва да изберете *.p12 (PKCS#12) файла, който съдържа вашия персонален X.509 сертификат и частнен ключ (1) и да натиснете бутона "Open" (2):

В нов прозорец ще трябва да въведете паролата за защита на съдържанието във файла:

и ако бъде въведена вярната парола, ще видите файла със сертификата регистриран като средство за подписване на PDF документи:

Затворете този и предишния прозорец, за да се върнете в "Preferences".

Не спирайте дотук. Продължете с Настройка 2 по-долу.

• Настройка 2: регистриране на Time Stamping сървър, подписващ електронно свидетелство за времето, по което са подписани PDF документите:

В прозореца на "Preferences", натиснете вляво върху "Signatures" (1) и след това натиснете бутона "More..." (2) в секция "Document Timestamping" (намира се в дясното поле на прозореца):

Ще се отвори нов прозорец. Там отидете в секция "Time Stamp Servers" (1), ако не сте позиционирани там по подразбиране и натиснете бутона, в който има знака "+" (2):

След това въведете "SU TSA", след "Name:" (1), http://pki.uni-sofia.bg/tsa, след "Server URL" (2) и натиснете бутона "OK":

Натискането на "OK" ще ви върне в предишния прозорец, където трябва да маркирате записа за новите настройки, като натиснете върху него еднократно, с левия бутон на мишката така, че реда да се оцвети в синьо (1) и след това натиснете бутона "Set Default" (2):

Това действие ще обяви настроения Time Stamping сървър за подразбиращ се (ще се използва по подразбиране при електронно подписване на PDF документи) и ще постави една жълта петолъчка пред реда с информация за него:

С това настройките са завършени. Можете да затворите всички прозорци, отворени в хода на изпълнението на инструкциите от по-горе, освен ако няма да извършвате допълнителни настройки.

Последна актуализация: 25 ноември 2023