PKI портал > PKI Документация > Windows > Mozilla Thunderbird > Проверка за наличието и автентичността на X.509 удостоверителските сертификати на СУ в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird

Средно време за изпълнение на инструкциите от начинаещ потребител: 5 минути

2. Проверка за наличието и автентичността на сертификата "SU ECC Root CA"
  3. Проверка за наличието и автентичността на сертификата "UCC Root CA"

Удостоверителските X.509 сертификкати, използвани от PKI услугите на Софийския Университет, не са инсталирани по подразбиране в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird. Те се инсталират там от потребителя, следвайки инструкциите в документа "Изтегляне и инсталиране на X.509 удостоверителските сертификати в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird". Целта на този документ е да покаже как може да проверите дали удостоверителските X.509 сертификати за работа с PKI-базиранието услуги на Софийския Университет, са инсталирани в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird и дали са автентични.

2. Проверка за наличието и автентичността на сертификата "SU ECC Root CA"

За да достъпите сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird натиснете еднократно, с левия бутон на мишката, върху бутона с три хоризонтални линии, който се намира горе вдясно на главния прозорец на програмата (1) и в появилото се меню изберете "Options" (2):

В новата секция, който ще се отвори, влезте в "Privacy & Security" (1) и там, в "Certificates", натиснете бутона "Manage Certificates" (2):

Ще се отвори прозореца за управление на сертификатно хранилище. Там, в секция "Authorities" (1) намерете секцията "uni-sofia.bg", в нея натиснете еднокретно с левия бутон на мишката сертификата върху сертификата с име "SU ECC Root CA" така, че полето му да се оцвети в синьо (3) и след това натиснете бутона "View" (3):

Ако в списъка не може да намерите сертификат с името "SU ECC Root CA", то той не е инсталиран (можете да го инсталирате). Ако пък е инсталиран, то натискането на бутона "View", съгласно следваните до тук инструкции, ще отвори нова секция, в която може да проверите автентичността на сертификата:

Убедете се, че виждате същото голямо шестнадесетично число като това, което е оградено с червена рамка на картинката. Ако виждате това число, то всичко е наред - вие имате инсталиран сертификата "SU ECC Root CA" и той е автентичен.

В случай, че не виждате същото число, незабавно уведомете за това екипа за поддръжка на PKI услугите на СУ.

След това трябва да проверите дали е гласувано доверие на сертификата. За целта затворете вече отворената секция, в която сте проверили цифровия отпечатък и ще бъдете автоматично върнати в предишната секция, в която е прозореца за управление на сертификатното хранилище. Там натиснете бутона "Edit Trust":

и ако опциите "This certificate can identify web sites" и "This certificate can identify mail users" не са маркирани, маркирайте ги (1) и натиснете бутона "OK" (2) за потвърждение:

3. Проверка за наличието и автентичността на сертификата "UCC Root CA"

Ако в списъка не може да намерите сертификат с името "UCC Root CA", то той не е инсталиран (можете да го инсталирате). Ако пък е инсталиран, то натискането на бутона "View", съгласно следваните до тук инструкции, ще отвори нова секция, в която може да проверите автентичността на сертификата:

Убедете се, че виждате същото голямо шестнадесетично число като това, което е оградено с червена рамка на картинката. Ако виждате това число, то всичко е наред - вие имате инсталиран сертификата "UCC Root CA" и той е автентичен.