PKI портал > PKI Документация > Windows > Mozilla Thunderbird > Изтегляне и инсталиране на X.509 удостоверителските сертификати в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird

Средно време за изпълнение на инструкциите от начинаещ потребител: 10-15 минути

2. Изтегляне на необходимите удостоверителски X.509 сертификати
  3. Инсталиране на удостоверителските X.509 сертификати в сертификатното хранилище в Mozilla Thunderbird

Процедурите, описани по-долу, имат за цел да инсталират в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird, удостоверителските X.509 сертификати, с които оперира сертификатния удостоверител на Софийския Университет. Без инсталирането на тези сертификати няма да можете да използвате вашия персонален X.509 сертификат за подписване на изходящата електронна поща и да валидирате подписа върху входащата електронна поща, извършен от вашите кореспонденти, които използват също персонален X.509 сертификат издаден от Университета за подписване на изходящата си електронна поща.

Какво е нужно да направим преди да започнем:

2. Изтегляне на необходимите удостоверителски X.509 сертификати

Отворете браузъра (най-често това ще е Mozilla Firefox, Brave или Google Chrome) и посетете адрес:

Там с десния бутон на мишката натиснете еднократно върху "SU_ECC_Root_CA.crt" (1) и в появилото се меню изберете "Save Link As..." (2):

и запазете файла върху диска:

Пак там с десния бутон на мишката натиснете еднократно върху "UCC_Root_CA.crt" (1) и в появилото се меню изберете "Save Link As..." (2):

и запазете файла върху локалния диск:

Сега можете да пристъпите към инсталирането на изтеглените сертификати.

Преди да започнете инсталирането на сертификатите, съгласно инструкциите дадени по-долу, се уверете, че сте задали "Master Password" паролата за защита на паролите, криптографските ключове и сертификатите, запазени в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird.

Ако в хода на изпълнение на стъпките по-долу получите съобщение от вида:

трябва да въдете "Master Password", за да получите права за промяна на съдържанието на сертификатното хранилище!

• инсталиране на "SU ECC Root CA":

За да може да инсталирате X.509 сертификати в сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird, трябва да влезете в менютата "Options". За да направите това, стартирайте Mozilla Thunderbird и в главния прозорец на програмата, натиснете еднократно, с левия бутон на мишката, върху бутона с три хоризонтални линии, който се намира в главния прозорец на програмата:

За да достъпите сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird творете менюто с опции (1), в него изберете "Options" (2):

В новата секция, който ще се отвори, влезте в "Privacy & Security" (1) и там, в "Certificates", натиснете бутона "Manage Certificates" (2):

Там, в секция "Authorities" (1), натиснете бутона "Import" (2):

Щом се отвори прозореца на файловия браузър, намерете в него изтегления преди това файл "SU_ECC_Root_CA.crt" (1) и го отворете (2):

Ако вече имате инсталиран този сертификат, ще получите следното съобщение (в нов прозорец):

В този случай директно преминете към инсталиране на следващия удостоверителски сертификат (както е обяснено по-долу).

Ако нямате инсталиран сертификата "SU ECC Root CA", ще се отвори нов прозорец, в който не бива на този етап да маркирате нищо, а трябва да натиснете последователно бутоните "View" (1) и "OK" (2):

Проверете дали в секция "Fingerprints" в новоотворената секция, срещу "SHA-256", виждате цифровия отпечатък ограден в червена рамка на картинката по-долу:

Ако там виждате друг цифров отпечатък, незабавно се свържете с екипа за поддръжка, за да се установи дали това не е породено от атака върху системата! В този случай прекъснете незабавно процеса на инсталация на сертификата.

Ако цифровия отпечатък, които виждате при вас, съвпада с тoзи на картинката по-горе, затворете секцията с данните за сертификата:

Затварянето ще ви позиционира в секция "Option" (тя е отворена преди това, в хода на процедурата по инсталацията на сертификата), в която ще е отворен мениджъра за управление на сертификатното хранилище на Mozilla Thunderbird, в който трябва да намерите вече инсталирания сертификат, да го маркирате с еднократно натискане върху него с левия бутон на мишката така, че полето с името на сертификата да се оцвети в синьо (1) и да натиснете бутона "Edit Trust" (2):

В новоотворения прозорец маркирайте "This certificate can identify websites" и "This certificate can identify mail users" (1) и след това натиснете бутона "OK" (2), за да се върнете в прозореца на мениджъра за управление на сертификатното хранилище:

• инсталиране на "UCC Root CA":

Там, в секция "Authorities" (1), натиснете бутона "Import" (2):

Щом се отвори прозореца на файловия браузър, намерете в него изтегления преди това файл "UCC_Root_CA.crt" (1) и го отворете (2):

В този случай прекъснете инсталацията - вие вече имате инсталиран сертификата "UCC Root CA".

Ако нямате инсталиран сертификата "UCC Root CA", ще се отвори нов прозорец, в който не бива на този етап да маркирате нищо, а трябва да натиснете последователно бутоните "View" (1) и "OK" (2):

С това процеса по инсталиране на удостоверителските сертификати е завършен.

Може да проверите дали сте инсталирали успешно сертификатите.